Açlık, Adalet ve Tanrı

Kim demiş bilmiyorum ama dünyadaki şu an bulunduğumuz durumu en güzel açıklayan sözlerden birisini söylemiş :” Dünyadaki açlık ve sefaletin sebebi yoksulları doyuramamak değil, zenginleri doyuramamaktır.
Dünyada yılda sadece açlık ve yetersiz beslenmeden ölen insan sayısı ortalama 10 milyon ve açlıkla yaşamak zorunda kalanların sayısı ise 1 milyara dayandı. dünyada herkese yetecek kadar yiyecek olmadığı için mi böyle peki? Tabikide hayır! Diğerleri haddinden fazla yediği için durum böyle (kendimi ayrı tutmuyorum bunlardan). Dünyada israf edilen yiyeceklerle aç insanların bilmem kaç katı doyar gibi sayısal veriler mevcut her yerde. Herkes şunu biliyor ki zengin paylaşmasını bilse dünyada ne aç ne yoksul kalır.

Bizim sormamız gereken şey neden paylaşamıyoruz sorusudur.Aynı atanın çocukları biz insanlar neden birbirimizle didişmeyi tercih ediyoruz her seferinde. Bir araştırmaya göre insanlar zengin olduklarında değil, etrafından daha zengin olduklarında mutlu oluyorlarmış. Bu araştırma bize bir kaç ipucu sunuyor sanki ha ? Benim görüşüm o araştırma genel insan profilini tanımlıyor ama aralarında zengin olup da paylaşabilen ve mutluluğu paylaşmakta bulabilen insanlar vardır elbette. Araştırmadaki profile dönecek olursak hırs, açgözlülük , bencillik, kendini büyük görme ve gördürme vs. hangi sebeple olursa olsun paylaşamıyoruz demek ki. Paylaştıkça bitecek zannediyoruz. Hani var ya o taptığımız para , mal mülk işte onlar biterse ne yaparız diyoruz kendi kendimize. O kadar çalıştık çabaladık bizim oldular ya geri giderlerse diye düşünüp duruyoruz.  Ya da kinliyizdir, eski bir hesabımız vardır insanlarla onlara gününü göstermek istiyoruzdur. Olur öyle küçüklüğünden hatırladığın bir iki kare seni düşman edebilir hayata insanlara dünyaya…

Peki korktuğumuz kadar kötü müdür paylaşmak? İnsanlara hala kin duyuyorsan senin kin duyduğun o insanlardan ne farkın kalır? Gücünü mü göstermek istiyorsun? Emin ol merhamet her zaman zülumdan daha güçlüdür.  Çok çok zengin birisi olsanız o paranın ne kadarını harcayabilirsiniz ki ihtiyaç olarak? Dünyadaki en zengin 50-100 kişi tüm yoksulluğu ve açlığı bitirebilmek için gerekli maddi güce sahip. İhtiyaç dediğimiz şey bu kadar edemez sanırım. Ama dünyanın en zengin adamına gidip sorsak hala hedefinde biraz daha hatta ne birazı çok daha zengin olmak vardır. Bunu size diliyle tasdik edemez belki ama hala bir yerlere yatırım yapıyor olmasının başka sebebi olabilir mi? Ya da bankalarda orda burda milyar dolarlarını saklıyor tutuyor olması da çok mantıklı olmaz başka bir amaç için.

Başka bir açıya çevirelim bakışlarımızı. Diyelim ki sizin milyar dolarlarınız var ve dünyada günde 1 dolardan daha az parayla geçinmeye çalışan insanlar onu bırakın dünyada aç olduğu için ölen ve bir çoğu daha 5 yaşını doldurmamış bebek olan insanlar var. Eğer siz müslümansanız Allah size soracaktır o milyar dolarların hesabını, eğer hristiyanım diyorsanız İsa’nın inananına yakışanı yapmıyorsunuz demektir, eğer yahudiyseniz Tevrat sizin için bir şey ifade etmiyor demektir. Ateist olsanız, peynire tapsanız insan olarak vicdanınız çürümüş bir leşten farksız demektir.

Bu yazıyı milyar doları olan bir adamın okuma ihtimalini ben çok görmüyorum. Bu söylediklerim önce bana sonra sana ve başkalarına söylediğim şeyler. Dünya da ADALET yok deyip hep suçu TANRI’ya atıyorsan yediğin yemeğin artığını çöpe atarken bir kez daha düşün.  Adalet istiyorsan Tanrı’dan beklemek yerine sen bir şeyler yap. Bana göre dünya da hiç bir zaman adalet olmayacak sadece adalet için uğraşanlar ve onların uğraştıkları olacak.

İnancı olan olmayan herkesin tek bir ihtiyacı vardır : ADALET. Adaletin olduğu yerde ne kapitalizm ne emperyalizm ne de benzeri bir şey birine birilerine zarar veremez. Adalete olmasa da ona yakın bir yerlere ulaşmaya çalışmak için milyar dolarlara ihtiyacın yok. Eğer milyar dolara ihtiyaç var diyorsan da bugünden itibaren adalet için milyon dolarlar milyar dolarlar kazanmak için bir adım at. Öğretmen isen öğrencine, müdürsen çalışanına karşı adil olmaya çalışmıyorsan boşuna kapitalizm illetini yargılama(yargılamayalım).

Adaletin sırrı yarın etrafındaki birinin gözüne bakarken ona hissettireceğin duyguda gizlidir, yani adalet ve adaletsizlik o kadar içimizdedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + thirteen =