Çok Konuşan Boş Beyinler

Birisi size çıkıp hadi beni başkalarına anlat dese, sanırım hiç ciddiye bile almazsınız. Ama etrafınızda hiç tanımadığı insanları başkalarına anlatmaya çalışan insanlardan çok fazla var ve belki de sizde bunlardan birisisiniz.

Başkalarını anlatan bu insanların en büyük özelliği çok konuşuyor olmalarıdır. Sürekli konuşurlar ve birilerinin isimlerini vererek, ortaya rakamlar koyarak vs. size birilerini iyi göstermeye hatta onları sizin gözünüzde kahraman yapmaya çalışırlar. Sanırım hatırladınız o kişileri ve anlattıklarını. Biraz geniş açıdan baktığınızda gerçekten de hiç tanımadıkları kişileri anlatıp dururlar ve kesinlikle onlara laf gelmesine izin vermezler. Her biri ayrı bir siyasinin savunucusu olmuştur bulundukları ortamlarda. Onlar için bir kişi ya hep iyidir ya hep hain. Ortası yoktur.
İyi bir kişinin hataları olamayacağı gibi kötü bir kişinin hiç bir zaman yararlı bir işi olmaz onlar açısından. Sizinde iyi ya da kötü biri olduğunuza sizin hangi siyasi görüşe sahip olduğunuzu öğrendiklerinde karar verirler. Eğer öyle bir eğilimiz yoksa siz onlar için boş birisinizdir. Mesela siz işinizde çok başarılı etrafına yararlı bir insansınız ama siyasi bir fikre sıcak bakmıyorsanız, o sürekli konuşmaktan kendi işine bile yeteri kadar vakit ayıramayan insanlara göre boş bir insansınızdır. Onlara göre ne zaman onların görüşü hakim olursa ülke hatta dünya ideal bir düzene kavuşacaktır. Kimsenin sorunu kalmayacak şimdikilerin yaptığı hainlikler onların zamanı gelirse yapılmayacaktır. Ama gerçekten inanır o çok konuşan insanlar buna. Savundukları adamı hep iyi bilirler çünkü. Hani romanlarda ya da tvdeki dizilerde ve filmlerde olur ya kitabın kahramanı ya da filmin başrolü hiç hatasızdır, aynen oradaki baş kahramanlar gibidir bu şahısların savunduğu kişiler. 
Eğer bu tip insanlarla karşılaşırsanız sakın çekecekleri bataklığa saplanıp kalmayın. Fikirleri olayları tartışın ama asla kişilere indirgeyipte konuyu, sizde kendinizi çok düşündüğünü zannedip çok konuşan birer boş beyine çevirmeyin. Siyasetin boş adamlar kontenjanına dahil olmayın.
ÖZET: Bir yerde temizlikçisinden diplomatına kadar insanlar işlerini iyi yapıp, vicdanlarını rahat tutuyorsa, oraya bir kediyi bile başbakan yapsanız o ülkenin ilerlemesine kimse engel olamaz. Adam yetiştirmek siyaset yapıp siyasetçi yetiştirmekten daha önemli ve yararlıdır. Her birey öncelikle

kendini yetiştirmekle mesuldur. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 14 =