Küresel Dünya’nın Global Zevkleri

Dünya’da her şey globalleşirken insanların zevkleri de bu modaya uyuyor. Herkesin aynı şeylere aynı anda ulaşabilmesi güzel bir şey ama herkesin aynı şeyi beğenip aynı şeyleri araması o kadar da iç açıcı değil. Zevkler artık öznel bir şey olmaktan çıkıp nesnelleşirken insanlığımızı da kaybediyoruz. Hiç farkında olmadan herkes beğendi diye bizde beğenip birisinin tipiyle dalga geçilen bir gönderiye gülüyoruz. Daha sonra herkesin yaptığı gibi bir anda herkese eşit bakabilen biri olup öyle güzel mesajlar yazıyoruz ki kendimize ait bize bir şey olduğumuzu hissettiren(!) bilmem ne sosyal paylaşım sitesine. Ama en güzel yaptığımız şey çok güzel taraf tutuyoruz, ya iktidar yavşağıyız ya da kendini bir bok sanan muhalif. Bir türlü ortasını bulamıyoruz sanki gerçek bu iki taraftan birine aitmiş gibi. Hayatta sanki en önemli şey bir sonraki seçimmiş gibi davranmaya devam ediyoruz. Ya hain damgası yiyoruz ya da özgürlük savaşçısı. Herkes ve her şey genelleniyor aklınıza gelebilecek her şey. Hep duymuyor musunuz şucular bucular falan filan diye. Kimsenin bireyliği para etmiyor.

Peki sebep nedir? Biz bile bile mi bu hala geldik yoksa birileri mi bizi bu hale getirdi ? Acaba her gün her an karşımıza çıkan medyatik şeylerin etkisi var mı bu işte? Mesela kocaman kocaman reklam afişleri değiştirebilir mi bizi? Akşamları haberde duyduğumuz her şey doğru mu? Eminim hepiniz hayır o haberlerin çoğu doğruyu yansıtmıyor diyordur. Biz onların doğru olmadığını bilsek bile bizi o haberlerle etkiliyor olamazlar mı?

Yalnızca görünenlere inanıyorsanız bu fikirler saçma gelebilir size ama gerçekten hayatımızın her anında bir dayatma ile karşı karşıyayız. İzlediğimiz film ve dizilerden gece gece karnımızı acıktıran sucuk reklamlarına kadar her şey bizim bir sonraki adımımızda veya vereceğimiz bir sonraki kararda bizleri etkiliyor. Biz bunu inkar etsekte yarın market dolabında duran pepsi yerine coca-colayı alacağız. Fotoğrafını çekip paylaşmak için nutellamızı alıp ağzımıza burnumuza süreceğiz. İçinde su bile olsa işe star buckstan alınma termosla gitmezsek olmaz ama . Bunlar ticari amaçla yapılan kampanyaların bir ürünü ve aslında kimse inkar etmiyor bunu. Peki bunları kabul ediyorsak neden insani bir konuda da bizi etkileyebileceklerine inanmak istemiyoruz. Böyle şeylere komplo teorisi demeyi daha kolay buluyoruz. Böyle kampanyalarla aslında içimizde ki çıkarcı kimliği dışarı çıkarmış olamazlar mı? Ya da hepimizin parayı her şeyin üstünde tutması böyle bir sözüm ona komplo teorisinin sonucu olamaz mı? Seks, içki, kumar, uyuşturucu bütün bunlar neden bir çok insanın gözünde hayat amacı?

Neden bir çok fikir insanı medyanın büyük ordudan daha güçlü olduğunu savunur?

İnanın her şey göründüğü gibi olsaydı hayatı basit insanlar yönetirdi.

İleride bunların yöntemleri ve amaçlarını beraber keşfetmek üzere.Selametle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =